#2

#3

#4

Opublikowano: 2022-01-22

MECHANIK: Chcemy ściągnąć sterownik skrzyni DSG w Skodzie Karoq 2017...
MECHANIK:i chodzi o to... jak należy to zrobić? Czy jest jakaś instrukcja do tego?
EKSPERT:W sensie zamienić cały moduł mechatroniczny, tak? Czy sam sterownik?
MECHANIK:Tak. Tzn. sterownik, sam sterownik.
EKSPERT:Ale wie Pan co, to jest auto z 17 roku... jakie oznaczenie ma tam skrzynia biegów?
MECHANIK:DQ381.
EKSPERT:Tak, to tam były problemy ze sterownikami od 2016 do 2020 roku - zdarzały się wadliwe sterowniki czy dokładniej płytka sterownicza. Pytanie, skrzynie macie wyjmowaną czy nie? Chodzi o dojście tylko, czy macie wystarczająco miejsca.
MECHANIK:Tak, mamy miejsca spokojnie.
EKSPERT:To teraz tak, ja mogę podać Panu momenty dokręceń do tego, natomiast tam jest sprawa ogólnie prosta, bo się ściąga całą tę pokrywę, całą tę obudowę, później się ściąga zabezpieczenie z tej wtyczki, z tej kostki elektrycznej i ma Pan później śrubki do odkręcenia, śruby na torxy dokładniej. Odkręca je Pan i normalnie wyciąga moduł mechatroniczny.
MECHANIK:Tak.
EKSPERT:Tylko trzeba przy wyciąganiu uważać, żeby nie łapać za płytkę, żeby nie połamać modułu, żeby nie szarpać nim, bo go uszkodzimy.
MECHANIK:Ale nie ma tam żadnej rzeczy takiej, że trzeba coś jeszcze dodatkowo... Tam 9 śrubek po obwodzie się odkręca, tak?
EKSPERT:Tak, nie ma, tylko że później przy montażu jest procedura dokręcania tych śrubek i tam trzeba konkretne momenty, konkretne kąty i konkretną kolejność zachować. To mogę Panu załatwić i tak samo dokręcenie później tych zewnętrznych śrubek kiedy wymienimy już ten moduł mechatroniczny.
MECHANIK:Ale których zewnętrznych śrubek?
EKSPERT:Wewnętrznie ten moduł do obudowy skrzyni i dodatkowo jeszcze ta pokrywa.
MECHANIK:No to tak, no rozumiem, tak, żeby potem ten olej nie leciał, tak?
EKSPERT:Tak i tam jeszcze musi Pan wcześniej spuścić olej z mechatroniki...
MECHANIK:No tak, bo jakbyśmy rozkręcili to poleje nam się olej, wszystko jasne, ale nie ma tam czegoś takiego jak w poprzednich skrzyniach było, że trzeba było na przykład w te widełki trafić, pamięta Pan o co chodzi?
EKSPERT:Tutaj w tej skrzyni wychodzi to bez problemu. Osobiście to robiłem i wyjmowałem, dlatego też z doświadczenia wiem.
MECHANIK:A przy jakim ustawieniu dźwigni... czy nie ma to znaczenia czy na neutralu czy parkingu?
EKSPERT:Nie, nie ma to znaczenia. Tam tak naprawdę w module mechatronicznym to my praktycznie wyciągamy tylko zespół elektrozaworów...
MECHANIK:No właśnie.
EKSPERT:...bo wszystkie te przesuwki i tak dalej to w środku w skrzyni zostają.
MECHANIK:W środku w skrzyni.
EKSPERT:Tak jest.
MECHANIK:A te wystające takie, co są z tego sterownika, to są czujniki tylko, tak?
EKSPERT:Tak. Powiem Panu tak, jakby Pan chciał sobie zobaczyć jak to wygląda wszystko to niech mi Pan poda swój adres email - mam taką mechatronikę 0GC u nas w firmie, to zrobię kilka zdjęć i Panu wyślę.
MECHANIK:A czemu 0GC?
EKSPERT:Bo to jest oznaczenie tej skrzyni 0GC.
MECHANIK:A nie wiedziałem o tym. Bo normalnie to ma 381.
EKSPERT:DQ381 to jest jedno oznaczenie typoszeregu i jeszcze ma Pan 0GC - to jest oznaczenie ogólne skrzyni biegów i jeszcze Pan będzie miał kod skrzyni biegów, ale kod nie ma znaczenia w tym przypadku dla nas.
MECHANIK:Powiem Panu w czym jest rzecz. Skrzynia miała dwa błędy: P1735 albo P1736 i to jest z drugiej pozycji sprzęgła w pierwszym przypadku pierwszego, w drugim drugiego.
EKSPERT:Tak.
MECHANIK:My mieliśmy akurat ten P1736 sprzęgło drugie. Więc wyjęliśmy ten sterownik, wysłaliśmy do firmy, która naprawia te sterowniki, przysłali nam z powrotem, naprawione oczywiście, włożyliśmy ten sterownik, błędy wcześniejsze zginęły, ale pojawiły się 2 inne i powiem Panu jakie: pierwszy to P179C z interpretacją przez KTS “główny zawór ciśnienia, usterka elektryczna”, a drugi błąd P176F “sprzęgło drugie, sprzęgło pierwsze zamyka się przypadkowo”. Takie 2 błędy się pojawiły.
EKSPERT:Powiem tak, ma Pan tam niestyk na elektrozaworze jednym, a to dotyczy tej mechatroniki, która była wyciągana i połączeń elektrycznych między płytką elektryczną a tą mechatroniką i albo firma, która Wam to robiła, Wam to zrobiła źle, albo przy montażu u Was ktoś to uszkodził.
MECHANIK:Ale jak?
EKSPERT:Ktoś złapał za płytkę, pociągnął, pękła. Obwód nie jest zamknięty od jednego z elektrozaworów. Tam jest chyba 7 czy 8 elektrozaworów i jeden z nich nie jest dopięty do końca.
MECHANIK:No ale naprawa tej mechatroniki polega głównie na wymianie właśnie tych zaworów, tak?
EKSPERT:Nie, w tych skrzyniach biegów wymienia się całą płytkę elektryczną.
MECHANIK:Żeby do tej płytki się dostać elektrozawory powinny być zdemontowane... ok.
EKSPERT:Tak, tak i chodzi o tę płyteczkę elektroniczną. Ta płyteczka była wadliwa, stąd te 2 błędy co Pan miał z czujnikiem położenia. Przy tym problemie wymienia się całą płytkę + uszczelkę + jeszcze 2 elektrozawory, bo są nieszczelne. I to załatwia temat tej skrzyni, ale tutaj coś powstało nowego.
MECHANIK:Ale mogli przy wymianie tej płytki coś tam zrobić?
EKSPERT:Mogli, tam jak się tę płytkę nasadza, to tam nie ma żadnych połączeń lutowanych tylko jest na wcisk i podejrzewam, że któryś pin jak wkładali płytkę “nie siadł” jak trzeba albo przy wkładaniu podczas montażu modułu mechatronicznego ktoś złapał za płytkę, szarpnął i po prostu się oddzieliło, więc trzeba się przyjrzeć co w tym module jest nie tak. Pooglądać po prostu, wyjąć go i go pooglądać, bo komputer wyrzuca błąd, że nie widzi połączenia elektrycznego. A ten błąd jest statyczny czy sporadyczny?
MECHANIK:Nie można w ogóle go wykasować.
EKSPERT:Czyli statyczny, to znaczy, że nie zamyka się obwód elektryczny od końcówki mocy do zaworu elektromagnetycznego.
MECHANIK:No powiem Panu ogólnie radzimy sobie, próbujemy te skrzynie naprawiać...
EKSPERT:Tam przy wkładaniu tej mechatroniki nie ma żadnej wielkiej filozofii...
MECHANIK:No nie ma, dlatego mówię, jestem zdziwiony...
EKSPERT:...i albo oni Wam uszkodzili sterownik przy naprawie, czyli naprawiając sterownik zepsuli coś innego...
MECHANIK:Może jest kwestia tylko tego co Pan mówi, że coś tam jest nie do końca podpięte tylko, tak?
EKSPERT:Tak. Jak Pan otworzy tę pokrywę, to Pan zobaczy, że na tej płytce są takie elektryczne styki - płytka ma otworki porobione, a z tej części gdzie są elektrozawory wystają takie złącza elektryczne. Na te złącza wsadza się płytkę i trzeba zobaczyć czy wszystkie siadły tak jak trzeba.
MECHANIK:Ale ja wiem, że to fajnie się mówi, ale to inaczej by było jakbyśmy to mieli przed sobą...
EKSPERT:No i dlatego Panu zaproponowałem, że wyślę Panu mailem zdjęcia jak to powinno wyglądać.
MECHANIK:Ok, mój adres to... mogę mówić?
EKSPERT:Tak, jestem gotowy.
MECHANIK:<e-mail wycięty>
EKSPERT:Dobra... Mam. I zobaczy Pan cały ten sterownik jak to wygląda.
MECHANIK:Ok, dobra, czyli tak czy siak trzeba olej spuścić ze skrzyni, pokrywę odkręcić i wtedy będzie cokolwiek widać, tak?
EKSPERT:Jak czarną pokrywę Pan ściągnie to już będzie Pan wszystko widział, bo te styki są na wierzchu i trzeba zobaczyć czy wszystkie siadły...
MECHANIK:Aha, bo te styki się łączą z elektrozaworami jak rozumiem?
EKSPERT:No niech Pan sobie zobaczy na tę płytkę czarną na mechatronice, na tej płytce ma Pan takie kwadraciki i elektrozawory są pokazane, że płytka jest nasadzana na 2 piny wystające od elektrozaworów.
MECHANIK:Rozumiem.
EKSPERT:I teraz pytanie czy wszędzie jest styk. Jak się odkręci te malutkie śrubeczki z tej płytki, bo oni to robili jak naprawiali ten sterownik, to jak się płytkę odkręca i oddziela się ją od tej części gdzie są elektrozawory to tam są takie piny. Z elektrozaworów wystają piny, a płytka ma otwory i jedno w drugie musi dokładnie wejść. I teraz pytanie czy wszędzie wszystkie siadły. Bo jeżeli któreś nie siadły to elektrozawór będzie miał błąd.
MECHANIK:Rozumiem, to może zróbmy w ten sposób. Ja jak czegoś nie będę widział, bo spuszczę olej i odkręcę tę czarną płytkę... jak jeszcze czegoś nie będę do końca rozumiał to zrobię centralnie zdjęcie z tego i wtedy Pan popatrzy swoim fachowym okiem i podpowie ewentualnie w którym miejscu co?
EKSPERT:Dobrze, nie ma problemu, a jest jeszcze taka możliwość, że nic Pan nie zobaczy, bo ta płytka jest gdzieś od spodu uszkodzona i jak jej się nie wyjmie z tego całego modułu mechatronicznego to się nie zobaczy tego, bo to jest od drugiej strony, bo ta płytka jest dwustronna... i może być też tak, że jak ktoś nasadzał płytkę, to ją delikatnie podgiął, w którymś miejscu nie siadła i po prostu ona mogła w środku pęknąć.
MECHANIK:Rozumiem, czyli krótko rzecz ujmując, jeżeli oni naprawiali ten moduł to należy go zdemontować i odesłać, oni mają go naprawić i tyle, tak?
EKSPERT:Tak, a jeszcze może Pan ewentualnie organoleptycznie zobaczyć czy te wszystkie styki elektryczne są tak samo, czy wszystkie siadły. Bo jak się okaże, że któryś jest podgięty i dlatego nie styka, to po prostu dlatego jest błąd, bo nie zamyka się obwód elektryczny.
MECHANIK:Ok, dobra, popatrzę na to i jak coś tego to jeszcze dryndnę to jeszcze porozmawiamy na ten temat, dobrze?
EKSPERT:Dobrze, dobrze, nie ma problemu.
MECHANIK:Fajnie, dziękuję Ci bardzo, na razie.
EKSPERT:Dzięki, cześć.

Zainteresowany korzystaniem z infolinii?

Sprawdź dostępność w Twoim kraju.

P.S. Rekrutujemy!